Soframda Ne Var'dan Aldığınız Tüm Ürünlerimiz İçin Kargo Çıkış Günümüz Pazartesi ve Perşembe Günleridir.

Projenin Amacı


VİZYONUMUZ

  • Edremit Kaz Dağları’ndan başlayarak yöremizden ülkemize, ülkemizden dünyaya model olabilecek pilot bir proje yaratmak.
  • Kaz Dağları florasının zenginliğini ve biyoçeşitliliği bilinçli otlatma ve atalık tohum koruma/çoğaltma ile korumak ve artırmak.
  • “Soframda Ne Var” keçi peynirlerini, Kaz Dağları çoban kadınlarının emeği ile doğmuş ve coğrafi işaretli bir dünya markası haline getirmek.
  • Daha fazla çoban kadının ekonomik açıdan güçlenmesini, “çoban sertifikası” alarak resmi olarak ülkedeki iş gücüne katılmasını sağlamak.
  • Kaz Dağları’nın kırsal kalkınmasına ve gastro turizme ön ayak olacak, “Kaz Dağları” otları ve tohumları ile bir gastronomi okulu yaratmak.
  • “Soframda Ne Var” peynirlerini yiyen şehirdeki insanlar ile yöremizdeki çoban kadınların bir araya geleceği ve birbirlerine dokunabilecekleri buluşmalar düzenlemek.

ADIMLARIMIZIN TARİHÇESİ

2008

Kaz Dağları Sarıkız tepesine çıktım. Sarıkız’ın hikayesi ve Kaz Dağları beni çağırdı.

2012 - 2014

Kaz Dağları Sarıkız tepesine çıktım. Sarıkız’ın hikayesi ve Kaz Dağları beni çağırdı.Kaz Dağları’na yerleştim. İlk kez 10 kg süt ile kendi evimizde peynir yapmaya başladım.Bahçemizde ve evimizde ürettiklerimizi çevremizdekilerle paylaşmaya başladım.

2015

Peynirleri daha rahat yapabileceğim, kendi imkanlarımla bir taş atölye kurdum. Peynirlerin sütlerini aldığım çoban kadınlar ile buluşmalar, çemberler, birbirimizi derin dinlemeler.

2015 - 2018

Ekolojik, ekonomik ve sosyal sürdürülebilirlik için aldığım eğitimler. Taş atölyede 2000 üzerinde peynir denemesi ve Ar-Ge çalışması.Bölgedeki ve yurt dışındaki mandıra ziyaretleri.Yöredeki insanlarla ve şehirden gelen gönüldenler ile bilgi paylaşım programları. “Soframda Ne Var” isim tescili ve taş atölyeye gerekli üretim izinlerini alma. Çoban kadınların eğitimlerinin başlangıcı.Ürettiğimiz %100 keçi peynirlerinin şehirdeki insanlarla buluşması.

"Başarı" bizim için ne ifade ediyor?

Artık çoban kadınlarımızın da resmi “sürü yöneticisi sertifikası” olacak. Şu anda atölyemize resmi olarak gıda üretim izin belgesi aldık. Günde 10 kg süt işlerken, günde 1000 kg keçi sütünü peynire dönüştürüyor ve şehirlere gönderiyoruz. Geçen sene sadece 3 çoban kadın bize inanırken, şu anda yöredeki çoban kadınların hepsi bizimle çalışmak istiyor. Çoban kadınlarımız artık tekelleşmiş mandıralara muhtaç değil, ekonomik açıdan güçlendikleri ve kendilerini ait hissettikleri bir işin parçası oldular. Bilinçli otlatma ve farkındalık çalışmaları ile bölgemizden başlayarak Kaz Dağları Bölgesi’nde biyoçeşitliliği artık kadın işbirliği ile koruyoruz. Çoban kadınlarımız yöresinde kalmak istediklerini ve artık şehre göç etmek zorunda kalmadıklarını ifade ediyorlar. İşte bu, bizim için en büyük somut başarıdır.