Soframda Ne Var'dan Aldığınız Tüm Ürünlerimiz İçin Kargo Çıkış Günümüz Pazartesi ve Perşembe Günleridir.

Dezenfektan Hazırlanışı

DOĞAL DEZENFEKTANINIZI EVDE HAZIRLAYIN

EGZAMA YAPMAYAN DEZENFEKTAN

Ülkece zor zamanlardan geçiyoruz. Ölümcül virüsten korunmak için çeşitli marka dezenfektanlar kullanıyoruz. Gelin görün ki dezenfektanlar virüse karşı etkili olsa bile yakın bir tarihte birçok insanın egzama ile karşı karşıya kalacağı gerçeğini değiştirmez. Çünkü içindeki alkol virüsün üzerini saran yağ tabakasını eritirken elimizin üzerindeki doğal koruyucu yağ tabakasını da yok etmektedir. Dezenfektanların birçoğunun içinde gliserin olmadığı için alkol derideki koruyucu yağ tabakasını eritirken sürekli kuruyan deride egzama oluşur. Ne olursa olsun kullanacağımız dezenfektanların içerisinde gliserin bulunması gerekiyor ki elimizin üst düzeyindeki yağı ve nemi koruyabilelim. Yani virüsleri, bakterileri öldüreceğiz derken elimizin üzerindeki yağ tabakasını yok edip egzama olmayalım. Eğer ki ellerinizde, saçlarınızda kaşıntı ya da döküntü varsa bunun sebebi kullandığınız dezenfektan olabilir. Geçenlerde eczaneye uğradığımızda dezenfektan olarak satılan yabancı bir ürün gördük. Ürün bir papatya hidrolatı idi ve içerisinde dezenfektana dair sadece bazı aromatik yağlar vardı. 120 ml’lik ambalajda 46 liradan satılıyordu. İnsana ”Pes yani. Bu kadar da olmaz ki!” dedirten bu olaydan sonra Kaz Dağları’nda kendimiz için doğal dezenfektanımızı yaptık ve bu kuvvetli dezenfektanı yumuşacık ellerle kullanıyoruz. Bunun üzerine bu tarifi sizlerle de paylaşmak istedik.


Foto 1. Eczanelerde dezenfektan diye satılan hidrolatlardan bir örnek

Tarif konusunda ilham olan, sorularımızı cevaplayan ve destek veren Tıbbi Bitkiler Uzmanı Mehmet Şirin Yalvaç dostumuza hepimiz adına teşekkür ediyoruz.Dağlarımızdaki doğal tıbbi ve aromatik bitkilerin bazılarının antiviral yağlarını da katarak bir dezenfektan hazırladık. Dezenfektanın içinde beyaz kekik, hint defnesi, tıbbi lavanta ve okaliptüs radiata’dan elde edilen uçucu yağların olmasını öneriyoruz.Kaz Dağları’nın eşsiz florasında yetişen bitkilerden elde edilen uçucu yağlara herkesin erişemeyeceğini düşünerek aşağıdaki tarifi bu sefer de güvendiğimiz bir başka dost insanın, Sevgili Nuri Kalay’ın, markasından çıkan (www.nuka.com.tr) uçucu yağları ile hazırladık.Artık herkes aşağıdaki bilgiler doğrultusunda kendi dezenfektanını güvenle hazırlayacak. Soframda Ne Var’ı sorgularken, bir yandan vücudumuza giren her şeyi de sorguluyoruz ve sorgulamaya devam edeceğiz.

Bu zor günleri hep birlikte, sağlıkla atlamak ümidi ile,

Herkese sevgiler!

Foto 2. Hazırladığımız dezenfektan şişeleri

MALZEMELER:

  • Kapaklı sprey şişe (istediğiniz ebatta olabilir)
  • 800 ml etil alkol
  • 200 ml su
  • 50 ml gliserin
  • 5 ml adi kekik uçucu yağı
  • 5 ml tıbbi lavanta uçucu yağı
  • 5 ml okaliptüs (radiata) uçucu yağı
  • 5 ml hint defnesi uçucu yağı

DEZENFEKTAN TARİFİ:

Dezenfektan için ölçü kabının içine 800 ml etil alkol ve 200 ml su koyuyoruz. Böylece %80’lik bir litrelik alkol – su karışımı elde ediyoruz. (Etil alkolü bugünlerde bulmanın güç olduğunu biliyoruz ama evlerinde etil alkol olanlar için paylaştığımız bir reçete bu.) Bunun içine de 50 ml gliserin ve 20 ml de uçucu yağlarımızdan koyuyoruz. Bu arada 1 ml uçucu yağ, 20 damladan oluşur. 4 ayrı yağımızdan 5’er ml koyacağımıza göre; 4 yağdan ayrı ayrı 100’er damla; yani toplamda 400 damla yağ karışımı dezenfektanın içine koyuyoruz. Dezenfektanlar içindeki uçucu yağ miktarının %2 ila %6 arasında olması önerilir. Bizim doğal dezenfektanımızda kullandığımız uçucu yağların etken maddeleri görece yoğun olduğu için biz bu oranı, yaklaşık %2’de tutmayı tercih ettik. Siz elinizdeki maddeye ve tercihinize göre %6’ya kadar çıkarabilirsiniz. Tüm ürünleri ağzı kapalı bir kaba koyup güzelce çalkalıyoruz ve dezenfektan olarak kullanacağımız sprey şişeye bittikçe doldurarak kullanmaya devam ediyoruz.Siz bu ölçülerin birbiri ile oranlarına sadık kalarak daha az ya da daha fazla yapabilirsiniz.

HANGİ UÇUCU YAĞLARI, NEDEN KULLANIYORUZ?

Dezenfektanda kullandığımız uçucu yağlar hakkında bazı bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

Bodur kekik, adi kekik (Thymus Vulgaris )

Kekik yağında bulunan thymol maddesi doğal bir fenolik maddedir. DİKKAT! Fenoller doğada yaygın biçimde var olmasına rağmen sentetik olarak da endüstride kullanılmaktadır. Sentetik saf fenol maddesi toksiktir. Bizim dağlardaki kekiklerimizde ise doğal thymol vardır. Doğal olan thymol ise düşük dozlarda çok iyi sekretolitiktir. Özellikle bu etkisi nedeniyle akciğerlerden mukus atılımını sağlar ve gösterdiği antiseptik etkisiyle mikrobun süratla vücuttan atılımını gerçekleştirir. Bu sebeple kekik sadece peynirlerimizin lezzetini arttırmakla kalmıyor, dezenfektanlar içerisinde de bize aromaterapi yani tedavi edici bir etki yapıyor.

Okaliptüs (Eucalyptus radiata)

Okaliptus ama hangi türü? Okaliptusun üç tane alt türü vardır. Bunlar radiata, glabulus, streodara’dır. Bizim kullandığımız Okaliptus Radiata, çünkü okaliptüs glabulus çocukların kullanımı için uygun değil. Bu arada bunların hepsi uçucu yağdır. Belli miktarlarda sabit yağlarla karıştırılarak masaj ile de kullanılabilse de lütfen siz bunları bizim doğal dezenfektanın dışında doktor tavsiyesi olmadan kullanmayınız.

Tıbbi lavanta (Lavandula angustifolia)

Lavantanın birçok alt türü bulunmaktadır. Tıbbi lavanta olarak bilinen Lavandula Angustifolia’nın yağı bizim dezenfektan içerisinde kullanıldığımız türdür. Aynı zamanda anksiyetenin (gerilim) azaltılmasında da etkilidir. İçerisindeki etken maddede bulunan 1,8 sineol tedavi edici etkisini ortaya koyar. Antiviral ve antibakteriyel etkisinin yanı sıra antifungal ve epitelizan (doku yenileyici) özelliği vardır.

Hint defnesi (Tea tree) :

Bu uçucu yağın antibakteriyal etkisi çok iyi biliniyor. 1,8-sineol yani tedavi edici etkisi vardır. Okaliptuslarla aynı ailendendir, bu sebeple antimikrobiyel etki spektrumu çok geniştir.

(Not: Uçucu yağların kapağını açtıktan sonra, bir yıl içerisinde tüketmeliyiz.)