Soframda Ne Var'dan Aldığınız Tüm Ürünlerimiz İçin Kargo Çıkış Günümüz Pazartesi ve Perşembe Günleridir.

Laktoz İntoleransı Nedir

Yazar admin 01/02/2021 0 Yorum(lar) Beslenme,

Laktoz İntoleransı Nedir?

Laktoz intoleransı, insan vücudunda sinirimi sağlamak için laktoz enziminin eksikliği sebebi ile ortaya çıkan bir tür hastalıktır.

Laktoz, süt içerisinde doğal olarak yer alan şeker ve glikozun oluşumuna verilen addır. Başta süt olmak üzere yoğurt, peynir, ayran ve kefirin içerisinde yer almaktadır. Laktoz enzimi eksik olan kişilerin bağırsaklarında galaktoza ve glikoz parçalanmaz. Eğer çocuğunuz süt tükettikten sonra rahatsızlanır ise doktora gitmeniz gerekir. Bazı kişilerin bünyesine bağlı olarak laktoz sindirimi olmaz. Bu durumda kişide rahatsızlıklar görülebilir. Laktoz intoleransı rahatsızlığı her 10  kişiden 1' inde görünen bir hastalıktır. Bu hastalığın hayati bir tehlikesi yoktur. Ancak kişide ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Yaş ilerledikçe de laktoz intoleransı daha sık görülür.

Laktoz Tüketiminde Olacak Rahatsızlıklar Nelerdir?

  • Şişkinlik,
  • Mide bulantısı,
  • İshal,
  • Karın ağrısı,
  • Gaz

Laktoz intoleransı, ince bağırsakların ürettiği laktaz enziminin yetersizliğinden kaynaklıdır. Genellikle süt ve süt ürünlerinden sonra rahatsızlanıyorsanız acilen doktora gitmeniz gerekir. Böyle bir rahatsızlığınızın olup, olmadığını test usulü ile öğrenebilirsiniz.

Laktoz İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

Laktoz intoleransı testinde öncelikle ilgili kişiye yoğun laktoz içeren bir sıvı içirilir. Yaklaşık 2 saat sonra da kanda bulunan glikoz (şeker) ölçülür. Kanda çıkan glikoz oranı düşük ise laktozu sindiremediğiniz anlaşılır. Bu doğrultuda laktoz içeren ürünlerden kaçınmanız sağlığınız açısından önemlidir. Kan testi yanı sıra dışkı testi ile hidrojen nefes darlığı testi yapılır. Laktoz intoleransı test sonucuna göre ise doktorunuz yememeniz gereken besinleri belirtecektir.