Soframda Ne Var'dan Aldığınız Tüm Ürünlerimiz İçin Kargo Çıkış Günümüz Pazartesi ve Perşembe Günleridir.

Doğada Otlanan Keçi

Yazar admin 01/02/2021 0 Yorum(lar) Beslenme,

Doğada Otlanan Keçi

Düşük yatırım maliyeti, süt tüketimi ve dondurma üretiminde tercih edildiği için keçileri diğer çiftlik hayvanlarından ayrılır.

Keçi Irkları

Yaklaşık 300 farklı keçi ırkı vardır. Malta keçisi, boynuzsuz bir keçi türüdür ve Saanen keçisi ile birlikte dünyadaki en süt veren keçilerden biridir. Bu doğada otlanan keçi türleri yıllık laktasyonu yaklaşık 1000 kg'dır. Boyunda göğüs şeklinde iki uzantı vardır. Uzun beyaz kürkleriyle öne çıkan Kaşmir ve Ankara keçileri, tiftiklerinin oldukça popüler olduğu keçi ırkları arasındadır.

Yetiştirme Ve Kullanım Alanları

Doğada otlanan keçi dik yamaçlara kolaylıkla tırmanabilir ve patikalar ve kayalıklar boyunca yürümekten çekinmezler. Bu nedenle zor geçişlere veranda denir. Taze sürgünleri ve yaprakları severler. İlkbaharda zararlı olabilirler çünkü ağaçlar büyüdüğünde yeni açlıklarını yiyorlar. Son yıllarda ormana zarar verdiği tezini çürüten bilim adamları var. Ancak belirli mevsimlerde doğada otlanan keçi belirli alanlarda otlaması engellenebilir, böylelikle zarar görmesi ve doğaya olan katkısından yararlanılabilir. Keçilerin gebelik süresi yaklaşık 23 haftadır. Genellikle 1 ila 2 yavru doğururlar. Yavru köpekler kıllı, açık gözlerle doğarlar. Saatler içinde annelerini takip etmeye başlarlar. Oğlaklar 6 ay içinde olgunlaşıp çoğalabilir. Keçiler 15 ila 18 yıl yaşar, ancak yaşam süreleri stres gibi çeşitli faktörlerle kısaltılabilir. Doğada otlanan keçi türleri sütleri, etleri, derileri ve tüyleri için beslenir. Keçilerden elde edilen kürke deri denir. Genelde keçi derileri eldiven, çanta ve ayakkabı yapımında, kılları ve yünleri dokumada kullanılmaktadır. Keçi sütü yağ oranı düşüktür ancak besleyicidir.

Keçi süt ve süt ürünlerine internet sitemizi ziyaret edip ulaşabilirsiniz.