Soframda Ne Var'dan Aldığınız Tüm Ürünlerimiz İçin Kargo Çıkış Günümüz Pazartesi ve Perşembe Günleridir.

Bebek Beslenmesi

Yazar admin 01/02/2021 0 Yorum(lar) Beslenme,

Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz için en uygun besin anne sütüdür. Bunun yanı sıra ek gıdaya geçen bebeklerde gaz yapıcı besinlerden kaçınmalısınız. Bol meyve ve sebze tüketimi yapmalısınız.

Anne sütü bebeğinizin sağlıklı bir şekilde dışkılamasını da olumlu yönden etkiliyor. Uzmanlar ilk 6 ay anne sütünün gerekli olduğunu vurguluyor. Bu doğrultuda minik mucizenizi kucağınıza aldığınız andan itibaren 1.5-2 yaş aralığında emzirmeniz oldukça önemlidir. Anne sütünde hiçbir alerjen etken yoktur. Böylece herhangi bir besine karşı oluşabilecek alerjik reaksiyonları da anne sütü ile yok etmiş oluyorsunuz. Bu nedenle bebeğinizi bol bol emzirmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Bebek beslenmesi oldukça önemlidir. Tüm vitaminlerini besinden alacak şekilde bebeğinizi beslemelisiniz. Hormonsuz, katkısız ve şekersiz besinler tercih etmelisiniz.

Ek Gıdaya Geçiş

İlk 6 ay anne sütü emen bebek ek gıdaya geçiş yapabilir. Öncelikle peynir, yumurta sarısı, kabak, salatalık, havuç, meyve ve diğer sebzelerden 1' er porsiyon olacak şekilde verebilirsiniz. Her ay bu porsiyonu arttırarak bebeğinizi sağlıklı bir şekilde doyurabilirsiniz. Bu süreçte anne de bol bol su tüketerek sütünü çoğaltabilir. Bebeğinizi ilk 6 aydan sonra da emzirmelisiniz. 1.5 yaş uzmanlara göre ideal bir yaş aralığıdır. Ancak bazı anneler bebeklerini 2 yaşına kadar emzirmektedir. Kısacası bu durum size bağlıdır. Eğer emzirmek isterseniz 2 yaşına kadar devam edebilirsiniz. Çünkü ilk 6 ay sadece anne sütü emen bebekler yeteri kadar besini sağlamaktadır. Ek gıda da gaz yapıcı gıdalardan uzak durmalısınız. Hem siz hem de bebeğiniz gaz yapıcı ve şişkinlik yapıcı besinler tüketmemelidir. Unutulmaması gerekir ki anne ne yerse sütünden bebeğine o geçer. Bu doğrultuda sizde besinlerinize dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin günde 2-3 ceviz, 5-6 adet fındık tüketmesi uygundur. Aynı zamanda diş çıkarma süreci olduğu için bol bol havuç, elma, armut ve salatalık vererek hem dişlerini kaşıtmasını hem de besinleri yemesini sağlayabilirsiniz. Ek gıdaya başladığı andan itibaren bebeğinize her gün bol bol su içirmelisiniz. Ayrıca emzirme döneminde annenin kafein alması bebekte uyku bozukluğuna sebep olabilir.

Bebeğimi Ne Kadar Sıklıkla Beslemeliyim?

Bebeğiniz 6-9 ay arasında ise günde 2 ya da 3 çeşit besin sunmalısınız. Örneğin; sabah kahvaltısı, öğlen meyvesi ve akşam çorbası gibi çeşitli besinler yedirmelisiniz. Aynı zamanda gün aşırı olmasa da haftada birkaç kez kendi mayaladığınız yoğurttan vermenizi önermekteyiz. 9 ile 12 aylık bebekler günde 4-5 kez besin tüketmelidir. Bebeğiniz için oluşturacağınız besin takviminde gaz yapıcı, alerjik etkenlere sahip meyve veya sebzeleri vermemelisiniz. Bebeğiniz doyduğu zaman yemek istemeyecektir. Bu nedenle yemesi için zorlamamalısınız. Ayrıca yemek yemeği reddedebilir. Bu süreçte ise emzirerek karnını doyurmanızı önermekteyiz.